סוגי מתכות והשימושים שלהם בתעשייה

 

אנו חיים בעולם שבו יש לא מעט מתכות שמקיפות אותנו. ככלל, המתכת מוגדרת באופן כימי. המתכות הן סוגים שונים של חומרים, אשר יש להם יכולת גבוהה מאד להוליך חום, וגם מוליכות חשמלית גבוהה במיוחד. מבחינה זו, חשוב לציין שיש כמובן מגוון רחב מאד של סוגי מתכות, והשימושים שלהן הם מגוונים אף הם. אמנם לעתים קל להתבלבל בין המתכות השונות, אך לעתים הן נראות שונות מאד אחת מהשנייה. במאמר זה, נתמקד במספר סוגי מתכות והשימושים שלהן, וזאת בכדי שתדעו מתי מתכת מסוימת, תיתן לכם את המענה הטוב ביותר.

 

כמה סוגי מתכות שכדאי להכיר

● אלומיניום - כשמדבור על סוגי מתכות והשימושים שלהן, האלומיניום כמעט תמיד עולה ראשון. האלומיניום נחשב למתכת נפוצה יחסית, והוא מקיף כ 8% מהקליפה של כדור הארץ. הדבר הופך את האלומיניום למתכת זולה יחסית, ולכן השימוש בה הוא רחב. באשר לתכונותיו - האלומיניום מצד אחד מאפשר גמישות גבוהה מאד, וקל מאד לכופף אותו. מהצד השני, כשהוא חשוף לתנאים הראשונים הוא מתקשה, ומספק יציבות. לכן, עושים שימוש באלומיניום במגוון מקומות. האלומיניום משמש לבניית אמצעי תחבורה, להכנת כלי בישול, לחומרי בניה, לחוטי חשמל, ואפילו לניירות עטיפה.


● ברזל - עוד מתכת נפוצה מאד, היא הברזל. הברזל הוא אחד מהיסודות הנפוצים ביותר בכדור הארץ, והוא אף חיוני עבורו מאד. מאחר שהברזל הוא בעצם המתכת הנפוצה ביותר בעולם כולו, הרי שהשימוש בו הוא כמובן רחב במיוחד. התכונה המרכזית של הברזל, היא הקשיחות שלו, ועמידותו בפני תנאי אקלים שונים. יש אף סגסוגות ברזל שונות ,שכוללות ערבוב של הברזל עם חומרים שונים. הברזל נמצא בשימוש מגוון מאד בתחומים רבים - הוא משמש לבניית אמצעי תחבורה שונים, בתעשיית האלקטרוניקה וההייטק, בתעשיית המזון, בתעשיית הריהוט, ועוד.


● אבץ - עוד מתכת שכדאי להכיר, היא האבץ. ברשימה של סוגי מתכות והשימושים שלהן, האבץ מתבלט בכך שהוא מהווה חומר מבודד באופן יחסי. מדוע זה מיוחד? משום שמתכות רבות מושפעות באופן משמעותי מאד מחשיפה לחמצן, כולל מתכות שפורטו ברשימה הנ"ל. האבץ לעומת זאת מהווה חומר מרכזי עבור גלוון של מתכות, ובעיקר גלוון של פלדה. הגלוון מאפשר למנוע מקרים של קורוזיה במתכות, ולכן האבץ הוא קריטי לתעשייה.


● נחושת - הנחושת היא מתכת נפוצה מאד, שמשמשת את האדם בלא מעט מקרים, עוד מתקופות עתיקות מאד. העובדה שהנחושת היא מתכת גמישה מאד ונפוצה מאד, הפכה אותה לחיונית מאד. כמו כן, מאחר שהנחושת מוליכה חשמל ברמה גבוהה, היא משמשת למגוון רחב של תעשיות. היא נמצאת בשימוש נרחב מאד בתעשיית האלקטרוניקה, וכן לייצור של חוטי חשמל. הנחושת אף משמשת כחומר גלם לפיסול, ומשמשת לייצור של סגסוגת מתכות שונות.

 

מה אתם צריכים?

לרוב, אנו רוצים לקבל מידע על סוגי מתכות והשימושים שלהן, משום שאנו מעוניינים לקנות מוצרים שונים, ולהבין מהם החומרים שמרכיבים אותם. חשוב מאד לוודא מהם החומרים שמרכיבים את המוצרים השונים, כדי להבין האם אכן קיימת התאמה בין המתכת למטרה.

 

לקריאה נוספת: ממה עשוי נירוסטה 

 

אשר עבודות נירוסטה. טלפון:052-3500991  מייל: nirasher2008@walla.com